Open main menu
Home
Random
Log in
Settings
About CRIU
Disclaimers
CRIU
Search
Changes
← Older edit
API compliance
(edit)
Revision as of 15:42, 8 August 2021
357 bytes added
,
15:42, 8 August 2021
m
nit
Line 17:
Line 17:
|-
|-
| check || CRIU_REQ_TYPE__CHECK || criu_check ||
| check || CRIU_REQ_TYPE__CHECK || criu_check ||
+
|-
+
| cpuinfo dump || CRIU_REQ_TYPE__CPUINFO_DUMP || ||
+
|-
+
| cpuinfo check || CRIU_REQ_TYPE__CPUINFO_CHECK || ||
|-
|-
| exec || || ||
| exec || || ||
Line 106:
Line 110:
|"skip-mnt" || || ||
|"skip-mnt" || || ||
|-
|-
−
|"ext-mount-map" || ext_mnt
|| criu_add_ext_mount ||
"Auto" mode doesn't work for RPC
+
|"ext-mount-map" || ext_mnt
/auto_ext_mnt
|| criu_add_ext_mount
/criu_set_auto_ext_mount
||
|-
|-
|"enable-fs" || || ||
|"enable-fs" || || ||
|-
|-
−
|"enable-external-sharing" || || ||
+
|"enable-external-sharing" ||
ext_sharing
||
criu_set_ext_sharing
||
+
|-
+
|"enable-external-masters" || ext_masters || criu_set_ext_masters ||
+
|-
+
| || pidfd_store_sk || criu_set_pidfd_store_sk || see [[Pidfd store]]
|-
|-
−
|"
enable
-
external-masters
" || || ||
+
|"
network
-
lock
"
||
network_lock
||
criu_set_network_lock
||
|-
|-
|"help" || || ||
|"help" || || ||
Line 132:
Line 140:
[[Category: API]]
[[Category: API]]
+
[[Category: Outdated]]
Kir
Bureaucrats
,
Administrators
1,077
edits